fakty

PORADA 1

Jeżeli możesz sobie pozwolić na większy wydatek – zdecyduj się na lekkie soczewki z tworzywa sztucznego lub mineralnego o podwyższonym współczynniku załamania światła (w żargonie optycznym: szkła o dużym indeksie). Nie będziesz wtedy czuć na nosie ciężaru okularów. Szczególnie jeżeli masz dużą wadę wzroku – nie żałuj pieniędzy na dobre soczewki. Soczewki okularowe ze zwykłego szkła są ciężkie, czego skutkiem jest nieprzyjemny ucisk okularów na nasadę nosa i powstające wskutek tego odleżyny. Komfort noszenia lekkich okularów jest wart wydania pokaźnej sumy. Soczewki okularowe z tworzywa sztucznego muszą mieć naniesioną z obu stron co najmniej jedna warstwę – powłokę utwardzającą, gdyż stosowane powszechnie tworzywa nie są odporne na zarysowania. Poważni producenci soczewek plastykowych fabrycznie pokrywają je od razu kilkoma powłokami, spełniającymi różne funkcje.

PORADA 2

Oprócz powłoki utwardzającej soczewki plastykowe, najważniejsza jest powłoka przeciwodbiciowa (antyrefleksyjna). Nanosi się ją na soczewki mineralne i plastykowe. Soczewki posiadające antyrefleks powodują wygaszenie światła odbitego oraz większą przejrzystość soczewki, co sprzyja mniejszemu zmęczeniu oczu, zwłaszcza podczas oglądania telewizji, pracy przy komputerze lub jazdy samochodem. Dzięki specjalnej konstrukcji zwiększają też kontrast w postrzeganiu przedmiotów.

PORADA 3

Jeżeli chcesz zmniejszyć efekt zaparowania okularów i osadzania się na nich kropel deszczu, spytaj optyka o soczewki z warstwą hydrofobową. Czasowo możesz uzyskać efekt hydrofobowy, przecierając soczewki nasączoną silikonem chusteczką do okularów(do nabycia w kioskach, drogeriach u optyków).

PORADA 4

Powłoki nanoszone na soczewki są delikatne, więc chroń je przed uszkodzeniem. Porysowanych powłok nie da się „naprawić”. Nie kładź okularów na soczewkach, ale zawsze na zausznikach, soczewkami do góry. Wycieraj soczewki czystą, miękką ściereczką z cienkiej flaneli lub specjalną chusteczką z mikrofazy, którą możesz kupić u optyka. Stosuj specjalny płyn do czyszczenia soczewek okularowych, nie używaj do czyszczenia alkoholu i innych rozpuszczalników organicznych.

PORADA 5

Warte polecenia są okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne selektywnie przepuszczające światło. Filtry polaryzacyjne ze specjalnego tworzywa osłabiają o połowę natężenie zwykłego ( niespolaryzowanego ) światła, np. rozproszonego na ścianach domów, piasku na plaży, źdźbłach zbóż, ale wygaszają prawie całkowicie odblaski np. od mokrego asfaltu, karoserii, powierzchni wody. Są niezastąpione dla kierowców jadących po mokrej lub rozgrzanej szosie, pod słońce. Chronią oczy przed oślepiającymi, migoczącymi odblaskami słonecznymi nad brzegiem jeziora czy morza. Ułatwiają obserwację ptaków na niebie – ale o tym już warto przekonać się samemu. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, możesz do nich przyczepić na klips uniwersalną nakładkę z filtrami polaryzacyjnymi.

PORADA 6

Okulary przeciwsłoneczne ze zwykłego, taniego tworzywa nie tylko nie chronią oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale przeciwnie: zwiększają oddziaływanie szkodliwego promieniowania na oczy. Paradoksalne? A jednak prawdziwe! Okulary przeciwsłoneczne zmniejszają ilość światła widzialnego wpadającego do oka, przez co rozszerza się źrenica (jak po wejściu do ciemnego pomieszczenia) i do oka wnika więcej niewidzialnego promieniowania. Dwukrotne zwiększenie średnicy źrenicy skutkuje aż czterokrotnym zwiększeniem strumienia promieniowania ultrafioletowego!

PORADA 7

Soczewki fotochromowe przyciemniają się na silnym słońcu, rozjaśniają po zmniejszeniu ilości światła np. po wejściu do pomieszczenia. Nowoczesne soczewki fotochromowe charakteryzują się zwiększonym stopniem ściemniania i skróconym czasem reakcji na zmianę światła. Soczewki fotochromowe można polecić szczególnie osobom wrażliwym na zmiany oświetlenia i silne światło np. reagujące łzawieniem i pieczeniem oczu, są wygodne do pracy w domu, w ogrodzie i w polu, na wycieczkach itp.